Sadnja i održavanje tuja
Osnov za uspešnu sadnicu tuja je kupovina kvalitetnog I zdravog sadnog materijala. Definicija rasadnika je veoma jasna i kratka:” mesto gde se proizvodi i održava sadni materijal “.
Čuvanje tuja do sadnje:
Prilikom preuzimanja sadnica tuja,a pre same sadnje potrebno je sadnice smestiti u hladovinu u uspravnom položaju kako bi se moglo obezbediti zalivanje i tuširanje istih. Što je temperatura veća potrebno je i češće zalivanje i orošavanje sadnice. U zavisnosti od doba godine i samih vremenskih uslova sadnju je moguće korigovati-odložiti vreme sadnje do nekoliko dana ( u jesen, rano proleće po kišovitom i hladom vremenu,ukoliko su sadnice u saksijama ,kontejnerima).
Kvalitetno rasadnički odgojena tuja MORA da ima kompaktan-čvrst busen tj koren. Kod sadnica proizvedenih i odgojenih u saksijama-kontejnerima sadnica se mora slobodno izvaditi iz saksije da se zemlja ne raspe.Prilikom kupovine sadnica pod obavezno morate proveriti busen.
Sadnja tuja:
Otkopom sadne jame treba imati u vidu kolika razmak želimo izmedju sadnja i koja je trenutna veličina busena. Zlatno pravilo je da sadna jama bude barem 50-70 % veća od trenutne veličine busena ( primer prečnik busena je 30 cm kopate sadnju jamu širine od 50 cm ili rov iste širene i željene dužine za sadnju istih).
U zavisnosti od kvaliteta zemljišta potrebno je dodati sveže zemlje za sadnju do kompletne promene zemljišta u sadnoj jami tamo gde je kvalitetnija zemlja potrebno je dodati samo neznatnu količinu oko busena, srednje kvalitetno zemljište dodati tj pomešati postojeću zemlju koju ste iskopali sa kvalitetnijom zemljom za sadnju – a kod zemljišta koje je jako loše kompletnu zemlju koju iskopamo treba da uklonimo i da zamenimo sa kvalitetnom zemljom za sadnju.
Kada sve to sprovedemo busen sadnice trebamo da oslobodimo omotača i spustimo u rupu. Dodamo zemlju ,odredimo visinu u odnosu busen-zemlja, ispravimo ukoliko sadnica stoji koso i nagazimo petom da bi se zemlja sabila i sadnica dobije početnu statiku. Potom sadnicu treba obilno zaliti -polako sa velikom količinom vode da bi zemlja oko busena lepo slegla,izbacila vazduh i koren da može da prihvati vodu -vlagu iz rupe.
Zalivanje sadnica tuja:
Najlepše ujedno i najprostije objašnjenje ovog je rečenica da KUPOVINOM TUJE KUPUJETE KUĆNOG LJUBIMCA!!!
UVEK ĆE BITI ŽEDNA.
Količina i učestalost zalivanja zavisi od brojnih faktora : veličine sadnice, kapaciteta zemljišta da akumulira vodu, godišnjeg doba. Uglavnom tuja voli vlažnije zemljište i to joj morate ispuniti. Što je sadnica veća više će piti vode, što je temperatura veća isto, što je zemljište lošije…
Uglavnom prvih nekoliko dana pratite sadnicu i zemljište oko korena, potrebno je da uvek ima vlage.U prvoj godini po sadnji potrebno je očuvati sto više vlage kako bi se koren prihvatio i ojačao u novoj sredini.
Zlatno pravilo zalivanja kada je temperatura 20 stepeni jednom u deset dana,25 stepena jednom nedeljno, 30-35 dva puta nedeljno. Esktremi 35-40-45 svaki dan po mogućnosti.
Šišanje- orezivanje tuja:
Skoro svaka tuja je jako zahvalna za šišanje tj.orezivanje. Tuja smaragd čak spada u idealne tuje od kojih možete praviti brojne oblike.
Najčešća pitanja za orezivanje tuje su kad i kako se tuje mogu šišati za živu ogradu ukoliko je potrebno. Trebaju Vam dobre i oštre makaze ili trimer za živu ogradu. Ukoliko skraćujete manju zelenu masu do 20 cm niste uslovljeni sa vremenom orezivanja. Ukoliko je potrebno radikalno skratiti visinu i širinu onda je preporučivo u rano proleće ili jesen. Leti treba izbegavati „jače“ rezove jer su četine već navikle na odredjenu količinu svetlosti. Ukoliko orežete tuju leti tj.presečete na pola budite sigurni da će biti dosta novih suvih grana zbog prevelikog izlaganja suncu dela koji je bio u hladu.
Vezivanje tuje kao zaštita od snega:
U našem klimatskom području u toku zime može doci do veće količine snežnih padavina. Ukoliko su tuje mlade 2-10 godina poželjno ih je pred zimu uvezati da ne bi došlo do snegoloma. Naime dok su mlade one imaju u toku godine intezivan prirast i dosta veću zelenu masu od odrvenelog dela. Prilikom padavina sneg se polako lepi za zelenu masu i počinje svojom težinom da je opterećuje i vuče na dole. Najčesće su to mlade i tanke grane sa dosta zelenih četina. Da sneg ne bi preopteretio sadnicu i doveo do snegoloma – pucanja potrebno je od vrha sadnice ka dole uraditi nekoliko prostih kružnih vezova na umerenoj razdaljini jedan od drugih (20-50 cm) . Cilj tog vezivanja je taj da više tanjih grana koje se lagano skupe i vežu postaju dosta jače i otpornije na samo opterećenje. Za to je najbolje koristiti klasičan zidarski konopac ili nesto umerene čvrstine. NIKAKO NE TREBA UVIJATE TUJU U NAJLONSKE DŽAKOVE,STREČ FOLIJU I KOMLET DA JE OBLOŽITE -To dovodi do “gušenja” same tuje i pri suncu sigurno će se temperatura ispod najlona podići više nego što treba.
Žutilo tuja:
Svi četinari u jesen – sredinom semptembra,početkom oktobra – počinju sa čišćenjem nepotrebnih četina koje nemaju funkciju. Tako i kod tuja sredinom semptembra počinje njeno fiziološko čišćenje. To je proces gde tuja svoje dve godine stare četine odbacuje.
Kako u visinu tako i u širinu zelena masa tuje raste. Vremnom deo četina ostaje unutar same tuje koji ne dobija svetlost. Kako te četine bez svetlosti ne mogu vršiti fotosintezu postaju potencijalna opasnost za brojne patogene ,sama biljka ih odbacuje. Žutilo počinje najčešće sredinom septembra i traje do prvih jačih mrazeva- najčešće sredine novembra ,početka decembra. U vetrovitim područijima to obično sa vetrom otpadne samo. Poželjno je da pre zimskog vezivanja očistite te suve grane ukoliko su ostale da ne bi stvarali mogućnost da se neki patogeni u njima nastane. najčešće nije potrebno nikakvo prskanje jer nastaje hladan period kada prihrana i insecticidi ne deluju. Ukoliko zakasnite da to uradite pred zimu i ostavite za proleće, poželjno je to uraditi februar-početak marta pre kretanja vegetacije.
Crnilo tuja pri dnu:
Nedelju, dve do mesec dana, po sadnji tuja smaragd može Vam se u donjoj zoni stabla, na četinama se javlja crnilo na tujama. Deluje kao da je „neko“ prosuo motorno ulje na tuje i da su pocrnele od istog. Jedini razlog crnila tuja nije čovek ili bolest već niko drugi do Vaš ili neči pas. Psi prirodno imaju potrebu da obeležavaju svoju teritoriju na stablima, šipkama, ogradama tako da i jako često uriniraju i na tujama. Nepisano je pravili da prva tuja u nizu, ogradi bude meta pasa da ih „zapiške“ kako bi obeleželi teritoriju. Kad uradi to jedan nije problem,ali uvek postoji i drugi psi koji isto žele baš tu tuju da obeleže…
Neophodno je sprečiti da psi uriniraju po četinama jer često izlaganje mokraćnoj kiselini dovodi prvo do crnila na tujama, potom do odumiranja tih delova četina. Možete mehanički zaštiti ogradom ili slično, postoji i jedan mali trik sa biberom i alevom paprikom. Kad se tuje posade neophodno ih je obilno zaliti. Kad se biljka i zemlja blago prosuše dovoljno je uzeti kesicu bibera, aleve paprike i „prosuti“ po tuju. Psi i mačke kad budu prilazili jak miris i ljutina smetaće njihovim čulima. Nije štetno ni za biljku ni za životinje. Jedini problem je kiša ili zalivanje, jer čim se biber okvasi on gubi svoje dejstvo na „nos“ psa, mačke. Takodje možete ovo primeniti na bilo koju biljke u cilju zaštite od pasa. Ne retko se desava da psi žele da izgrickaju samu biljku, granu… biber dok ima miris i aromu će ih sigurno u tome sprečiti.
Napomena: Tekst je informativnog tipa i ne predstavlja nikakvu komercijalnu ponudu. Opis ima za cilja da informiše i promoviše o najpopularnijoj vrsti tuje u svetu. Svako kopiranje i korišćenje teksta u promovisanje tuje smaragd je dozvoljeno u cilju da što više ljudi budu objektivno informisano, kako bi imali što lepše i kvalitetnije tuje smaragd.
U Beogradu 02.01.2014
Aleksandar Spasojević