Vučji trn-Ženski
Biljka je poreklom iz Nepala. Njena lekovitost je uzrokovala masovno gajenje širom Azije, Japana i Evrope. Jako je otporna biljka pogodna za gajenje u većini negostoljubivih područja. Vučji trn raste na veoma siromašnim i suvim zemljištima, gde druge vrste voćki rastu slabo. Jak korenov sistem omogućava da se sadi u oblastima nagiba. Zbog simbioznih bakterija u korenu, poboljšava strukturu zemljišta i obogaćuje zemljište hranljivim materijama (azotom vezanim u zemljištu). Pasji trn je veoma otporan na niske temperature, toleriše soli u zemljištu i voli sunčan položaj. Biljka je episkopalna, tj. za oplodnju i formiranje ploda je potrebna i muška i ženska biljka. Oplođeni žuti cvetovi na ženskim biljkama razvijaju ovalno crveno-narandžaste ili žuto-narandžaste plodove. Bobice su visoko hranljive, mesnati arilus sadrži oko 9% masnih ulja, seme čak 13%, mnogo vitamina C (oko 7 puta više od limuna), vitamin E. Sadrži brojne minerale, aminokiseline, fitosterole, esencijalne masne kiseline.Jedna od najvažnijih komponenti je KVERCETIN. Plodovi vučjeg trna su snažan antioksidans, imaju antikancerogreno, anti-inflamatorno dejstvo, jačaju srce. Plod ima prijatno kiseli ukus. Sa dodatkom šećera postaje ukusni i lekoviti sok. Podnosi zamrzavanje pa se preko cele godine može koristiti za pravljenje sokova, džemova, čaja. U parfimerskoj i kozmetičkoj industriji se od ulja iz plodova Pasjeg trna spravljaju razne kreme za smanjenje bora, kao zaštita od UV zraka, za lečenje opekotina, ekcema i drugih kožnih bolesti. Ulje su koristili čak i ruski kosmonauti na svojim zadacima kao zaštitu od opekotina zračenja. Hippophea je postala dragocen usevi koji se gaji u velikim razmerama u Nemačkoj. Interesantno je da su Grci terali svoje konje da jedu lišće vučjeg trna. Oni su primetili da konji hranjeni pasjim trnom imaju jaku, sjajnu dlaku i grivu. Odavde dolazi botanički naziv za Hippopheu.
Napomena: Neophodno je imati najmanje jednu mušku i jednu žensku biljku. Odnos može ići i do tri ženske biljke na jednu mušku.
Sadnice vučijeg trna možete kupitu u našem vrtnom centru u rasadniku u Beogradu na Pančevačkom putu 86 ili da Vam se isporuče kurirskom službom. Cena isporuke 1-50 sadnica pasijeg trna je 430 din po adresi.